Європейський (польський)  досвід роботи експертних організацій в галузі енергетики та його актуальність для України

Енергетика є «стержнем» для існування і розвитку держави. Недостатня забезпеченість власними енергоресурсами сприяє зниженню рівня національної економічної безпеки країни, підвищує її енергетичну залежність від інших країн. Україна є однією з найбільш енергоємних країн світу, і це збільшує ризики, що постають перед її економікою та національною безпекою.

На сьогодні фактично 100 %   ядерного палива  для виробництво електроенергії на АЕС, переважна частина газу, нафти та нафтопродуктів   залежить від поставок  з Росії, яка проводить політику агресії по відношенню до України.

Європа є не  менш залежною від імпорту енергоносіїв, частка яких   53% . Залежність від імпорту сирої нафти становить майже 90%, природного газу – 66%, твердого палива – 42%, ядерного палива – 40%. ЄС платить за імпорт енергоносіїв більше € 1 млрд на день (близько € 400 млрд в 2013 році), чверть цієї суми йде на покупку сирої нафти і нафтопродуктів з Росії.

Питання енергетичної безпеки гостро стоїть для кожного з членів ЄС, хоча для різних країн рівень загрози різний і залежить від рівня споживання того чи іншого імпортного енергоносія від одного постачальника. У 2013 році поставки енергоносіїв з Росії склали 39% імпорту природного газу ЄС і 27% споживання газу. Для самої Росії, правда, залежність ще сильніше: вона експортує 71% газу в Європу з найбільшими ринками в Німеччині та Італії.

Найбільш уразливими залишаються  шість європейських  країн, які повністю одержують свій газ від “Газпрому”: Болгарія, Латвія, Литва, Словаччина, Фінляндія і Естонія. Критичний рівень залежності склався також в Австрії та Чехії (близько 80%), трохи нижче – в Угорщині. Зрив поставок російського газу в зимовий сезон 2014-2015 рр  може привести до дефіциту в державах на Сході Європи.

Підтримання належного рівня  енергетичної безпеки потребує від країн і відповідного рівня економічних, політичних, правових та інших досліджень цієї сфери. Такі дослідження проводять як державці інститути, так і широке коло інших інституцій за рахунок фондів, грантів тощо.

Це дослідження спрямоване на ознайомлення з роботою європейських  експертних організацій в галузі енергетики з метою використання досвіду та налагодження стосунків. Робота експертних організацій Польщі та взаємовигідне співробітництво з ними  є одним з напрямків роботи  для українських експертів.

Дослідження виконано за грантові кошти Посольства Республіки Польща в Україні.

Детальніше можна ознайомитися тут

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>